JAK DOBIERAMY KRAWAT

Ładny, modny krawat to nie wszystko! Umiejętność jego noszenia, dobór do pozostałej części garderoby, sposób jego wiązania, to wszystko dopiero sprawia, że krawat stanie się integralną częścią ubioru eleganckiego mężczyzny. Wybór materiału krawata, to przy okazji wybór koszuli do jakiej będzie noszony. Krawaty jedwabne, w tym przypadku są najbardziej uniwersalne.

Niestety ich zakup wiąże się z reguły z większym wydatkiem, należy też pamiętać, że krawaty jedwabne niekoniecznie muszą lepiej wyglądać i lepiej się układać od dobrego krawata z poliestru, do koszul sportowych. natomiast najbardziej nadają się krawaty wełniane.

Kolejna sprawa, to dobór krawata. Tutaj należy pamiętać przede wszystkim o tym, że krawat powinien być dobrany nie tylko do reszty stroju, ale także do okazji. Np. do koszuli we wzory, kraty, pasy najbezpieczniej jest wybrać krawat jednokolorowy. Do ubioru okazjonalnego, typu chrzty, pogrzeby, wesela, uroczystości oficjalne, najdostojniej jest założyć krawat szary, czarny lub srebrzystoszary.

W kwestii wyboru wiązania krawata, także należy stosować się do reguł. I tak np. krawaty jedwabne, jak i krawaty wełniane wiążemy na węzeł Kent, Four-in-hand, Kelvin, Pratta, Nicky, Victoria. Natomiast stricte krawaty jedwabne wiążemy na węzeł Balthus, Manhattan, Onassis, Plattsburgh, czy choćby Węzeł Orientalny.

Pozostaje nam już tylko pamiętać o tym, aby każdy krawat, czy to jest krawat jedwabny, wełniany, z poliestru, nosić w sposób elegancki, przy zapiętym guziku kołnierzyka koszuli, z węzłem całkowicie przykrywającym zapięcie kołnierzyka, z wąskim końcem krawata wsuniętym do szlufki znajdującej się na spodniej stronie szerszego końca krawata.
I, kto powiedział, że eleganckim być łatwo…?