Slajdy – zapomniana technologia oglądania zjdęć

Slajdy dziś się na kojarzą z programami typu Power Point. Jednakże w dawnych latach wyraz slajd kojarzony był tylko z jednym – ze zdjęciami, które można było oglądać pod światło lub za pomocą rzutnika. Czym jest właściwie slajd? To według definicji diapozytyw, który zostaje uzyskany jako obraz pozytywowy na różnego typu materiałach przeźroczystych. Charakteryzuje się on dobrym odzwierciedleniem barw. W naszym kraju zamiast słowa slajd często używano określenia przeźrocze.

W Polsce slajdy zyskały dużą popularność w czasach PRL. Wpływ na to miało kilka czynników. Jednym z głównych była cena wywołania slajdu w porównaniu do wywołania zdjęcia. Koszty były mniejsze a jakość barw lepsza. Zastosowanie slajdów było bardzo szerokie. Popularne w Polsce były bajki zapisane na slajdach, które można było wyświetlać za pomocą rzutnika. Cieszyły one szeroko paletą barw kolejne pokolenia dzieci żyjących w czasach PRL. Z kolei na wielu uczelniach slajdy służyły do nauczania studentów. To za pomocą rzutników wyświetlano definicje, obrazy, które potem omawiano. Z resztą, na niektórych uczelniach taka technika jest stosowana do dnia dzisiejszego. Coraz częściej jednak do takich zadań są używane komputery.

Slajdy stosowane były także w archiwach i bibliotekach. Były tanim i stosunkowo trwałym materiałem do archiwizacji różnych dzieł i codziennych gazet. Osoby korzystające z nich miały szybki dostęp do materiałów z odległych lata. Slajdy spotykane w naszym kraju miały najczęściej wymiary 35 mm. Wkładane były w ramki plastikowe, rzadziej w ramki szklane. Kolorystyka ramek był bardzo szeroka, od koloru różowego do koloru czarnego.

Obecnie slajdy odeszły w zapomnienie. W dobie aparatów cyfrowych, które pozwalają robić tysiące zdjęć bez ponoszenia większych kosztów slajdy stały się niepotrzebne. Jednakże w piwnicach wielu Polaków znajduje się wiele slajdów, na których zapisanych ich wiele ciekawych wspomnień. Dlatego warto zlecić skanowanie slajdów profesjonalnej firmie, która przeniesie stare slajdy do formy cyfrowej. Dzięki odpowiedniemu sprzętowi można slajdy przenieść do formy cyfrowej i oglądać je na komputerze, tablecie czy smartfonie.

© 2017, admin. Wszelkie prawa zastrzeżone.